Online Market Yazılımı

Marketler geniş bir ürün yelpazesine sahiptir ve müşterileri satın alma kolaylığı sağlamak için ürünlere kolayca erişilebilir olmalıdır. Fiziksel olarak ürünlerinizi erişilebilir hale getirmenin yolu market sayınızı artırmanızdır. Online ortamda ise fiziksel bir mağaza ihtiyacınız olmadan ürünlerinizi görünür hale getirebilirsiniz. Bu sayede fiziksel olarak erişemediğiniz potansiyel müşterilere ulaşma imkanına sahip olursunuz.

Günümüzde E-Market uygulamları yaygınlaşırken, başarılı bir online işletme olmak için dikkat edilmesi gereken hususlar vardur. Bunların en önemlisi işletmenizin varoluş gayesi olan satış yapmaktır. Bundan dolayı satış yapmak için önemli unsur sisteminizin gerek site içi gerek operasyonel kullanıcı deneyiminin çok başarılı olması gerekir. Biraz detaylara girelim.

Genel Perspektif

Bir Online Market, en kaliteli ürünlerini doğrudan müşterinin kapısına kadar rekabetçi fiyatlarla teslim etmeyi amaçlar. Marketinizin web sitesine gelen kullanıcılar siparişlerinin teslimat zaman aralığı seçme olanağına sahiptir. Sahip olunan bu olanak müşteri deneyimi ve konforu için kıymetlidir. Aynı şekilde müşterilerinizi güven duygusana da hitap edebilmek için sadece online ödeme almayarak, kapıda ödeme seçenekleri de sunarak müşterilerinizin satın alma motivasyonlarını artırabilirsiniz.

İş Modeli

Bir Online Market, kullanıcıların market ürünlerini online satın almalarını ve tercih ettikleri zamanda kapılarına kadar teslim etmelerini sağlayan bir e-ticaret sitesi gibidir. Teslimat hizmeti vereceğiniz bölge ve mahalleleri seçersiniz. Kullanıcılar sitenize girdikleri zaman teslimat bölgesinin neresi olacağına karar verir, sizin hizmet bölgesi sınırları içerisinde yer alıyorsa sitenizden alışveriş yapmaya devam eder. İş modelinizde kargolu teslimat da olacaksa müşterinizin hizmet bölgesinde olmadığınız durumda e-ticaret site adımlarının geçerli olduğu iş akışında işlemler devam eder. Adrese teslim şeklinde verilen siparişte teslimat zamanı da müşteri tarafından seçilerek sipariş verme işlemi gerçekleşmiş olur. Marketinize gelen bu sipariş hazırlandıktan sonra müşterinin talep ettiği zaman diliminde teslimat yapılarak başarılı bir işlem gerçekleştirilmiş olur.

Bir işletme sahibi olarak, web sitenizi yönetecek araçlara sahip olmak ve yönetimsel özelliklerin iş süreçlerinize uygun olması çok önemlidir. Bir Online Market projesine girmeden önce değerlendirilmesi gereken Online Market Sitesi aşağıdakileri içermelidir:

1. İşlevsellik

  • İçerik yönetimi yetenekleri
  • Kategori ve ürün yönetimi
  • Promosyon ve kampanya araçları
  • Kullanımı kolay ödeme yöntemleri
  • SEO dostu web alt yapısı
  • Blog yönetimi
  • Çoklu ödeme seçenekleri (Kredi kartı, Havale/EFT, Kapıda Ödeme vb.)

2. Modern ve Mobil Uyumlu Tasarım

Günümüzde online ortamda yapılan alışverişlerin çok büyük bir kısmı mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir. Bundan dolayı web siteniz mobil cihazlar üzerinden de kullanımı kolay olmalıdır. Müşterilerinizin mobil cihazdaki deneyimi satışlarınıza direkt etki eden bir unsur olduğundan sitenizin modern ve mobil uyumlu bir tasarıma sahip olması önemlidir.

3. Güçlü E-Ticaret Alt Yapısı

İnternet siteniziniz müşterilere sunduğu site deneyimi gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Sitenizin sürekli açık olması, sitenizin açılış hızı ve sayfalar arası hızlarınız, sitenizin kullanım kolaylığı gibi etkenler kullanıcıların sitenizde kalmanızı sağlayacak özelliklerdendir. Sitenizde kalan kullanıcılar potansiyel bir müşteri olduğundan kullanıcı deneyimine önem vermelisiniz.